Bir Sayfa Seçin

Akıllı ev çeşitleri nelerdir?

  Okuma Süresi: 5 Dakika

Akıllı ev nedir? Akıllı ev çeşitleri nelerdir? Akıllı ev sistemi, aydınlatma ve ısıtma gibi alet ve sistemlerin uzaktan izlenmesini ve yönetilmesini sağlamak için bir ağ ile birbirine bağlı cihazların kullanıldığı evler için kullanılan bir terimdir. Akıllı ev teknolojisi, ev otomasyonu (home Automation) olarak da bilinir; çoğunlukla ev sahiplerinin sahip olduğu akıllı cihazlarla, akıllı cep telefonlarına veya tabletlerine yüklenmiş olan akıllı uygulamalarla evlerinin güvenliğini, konforunu ve enerji verimliliğini kontrol edebildiği sistemlerdir. Tis Akıllı Ev sistemlerini kullanarak; aydınlatma, klima, panjur, ses sistemi, perde, TV, alarm sistemleri, kahve makinesi zamanlayıcı gibi sistemler akıllı ev sistemlerinin basit örneklerindendir.

akıllı ev aydınlatma sistemi

Bununla birlikte, ev otomasyonu ve akıllı evlerden bahsederken, yetenek ve örnekler daha ileri seviyelere gidiyor. Tis Otomasyon Sistemleri Ayrı ayrı çalışan cihazlar yerine akıllı bir ev, bir ana ev otomasyon denetleyicisi tarafından kontrol edilen birden fazla alt sistemi birleştirir. Bu ana otomasyon denetleyicisi, ev otomasyon sisteminin oyun kurucusu gibidir.

Gelelim akıllı ev çeşitlerine; Tis’de akıllı ev çeşitleri iki’ye ayrılır kablolu ve kablosuz. Kablolu sistemde neler yapabiliyoruz.

Gelişmiş Tis Akıllı Ev çeşitleri sisteminde, 4 Çekirdekli Çift Veri Kablosunu kullanarak 2 yönlü iletişim aracılığıyla birçok TİS donanım aygıtını ve komutunu aynı anda izler ve kontrol edebilirsiniz.

TİS Akıllı Ev çeşitlerinde kablolu sistem standart bir sistem olarak kabul edilir. TİS akıllı ev sistemleri ayrıca çok esnek bir bağlantıya sahip olmasıyla birlikte akıllı ev çeşitlerinde kablolu sistemi kullanan bir müşteri tek bir kablo üzerinden 64 metre uzunluğa erişebilen, 64 adet aygıt bağlayabilir.

Yükleyici ağ geçitleri (TIS-IP-PORT) kullanarak birkaç BUS döngüsünü birbirine bağlarsa, ağ başına 65280'e kadar cihaz sorunsuz şekilde bağlanabilir.

Peki TİS Akıllı Ev çeşitleri kablosuz sistemde neler yapılabilir!

Akıllı ev aydınlatma sistemi; Büyük bir evde yaşayanlar için eve gelince ışıkları açmak çok zahmetli ve yorucu bir iştir. Bu yüzden akıllı ev aydınlatma sistemi kullanmak size büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Diğer taraftan sistem, güvenlik amaçlı olarak programlanan senaryoya göre, siz evde yokken değişik odaların ışıklarını belirli aralıklarla yakıp söndürebilir. Evinizdeki herhangi bir ışık otomatikleştirilebilir ve dış veranda ışıkları ve iç güvenlik ışıkları gibi ışıkları otomatikleştirmek evinizdeki kaza riskini azaltabilir. Özel aydınlatma sistemleri ile belirli odaların kullanımını tanımlamak için evinizi “Yaşam Bölgeleri” ne ayırabilirsiniz.

Tis kablosuz ev çeşitleri sisteminde Her TIS Air ürününde, ağ geçidi olarak çalışan ve doğrudan TIS sunucusuna bağlanan dahili bir WiFi modülü bulunur, böylece başka bir ağ geçidi veya donanıma ihtiyaç duymadan tüm cihazlarınızı kolayca kontrol edebilirsiniz.

3 basit adımda- kurulum, bağlantı ve kontrol- herhangi bir eski aydınlatma anahtarını, termostatı değiştirebilir veya perdeleriniz, cihazlarınız veya ev sinema sisteminiz için kontrol ekleyebilirsiniz.

AIR-BUS dönüştürücü, herhangi bir kablolu TIS-BUS ürününü kablosuz bir TIS-AIR ürününe dönüştürmek için mükemmel bir araçtır.

TİS Akıllı Ev çeşitlerinde TİS’in bir diğer farkı ise sistemde aynı protokolü kullandığı için kablolu ve kablosuz ürünler arasında bağ kurma özelliğine sahiptir.

TİS Akıllı Ev çeşitlerinde kablolu ve kablosuz ürünler arasında bağ kurma özelliğine örnek vermek gerekirse; 160 metre bir dairenizde salonunuzda kablolu TİS LUNA anahtarı kullanarak aydınlatma, klima, perde, panjur kontrol etmek için panoya kabloların girişi bağlanılır ve cat 6 kablo üzerinden anahtar kontrol edilir. Ve bu sayede başka odalarınızda kablosuz TİS VENERA anahtarını kullanarak  kablolu anahtarınızdan kablolu anahtarınızı kontrol edebilirsiniz.

9

Kaynak: TİS Türkiye