Bir Sayfa Seçin

Balast dimmeri ve 0-10V Driver için dimmer

Balast Dimmeri ve 0-10V Dimmer

Bu Balast dimmeri ve 0-10V Dİmmer ile  flüoresan lambaların kontrol edip ve şiddetini ayarlayabilirsiniz. Kelime anlamı olarak düzenli, tutarlı olmak anlamına gelen balast, elektrik aydınlatmalarında flüoresan lambalar gibi gaz deşarj prensibine göre çalışan aydınlatma elemanlarının çalışmasını sağlayan bir ekipmanıdır. Deşarj lambaları negatif dirence sahip olduklarından dolayı çektikleri akımı sınırlandıramazlar. Gaz deşarjı başladığı andan itibaren çekilen akım sürekli artar ve lamba bozulur. Bu nedenle çekilen akımı sınırlandırılması gerekir.
Küçük güçlü lambalarda akımı sınırlandırmak için seri direnç kullanılabilir fakat kullanılan direnç gereksiz güç kaybına neden olacağından deşarj prensibiyle çalışan lambalarda balast kullanılır.

 

açıklama

Açıklama

özellikleri

Özellikleri

video

Video

ürün detayı

Ürün Detayı

dokümanlar

Dokümanlar

firmware

Firmware

Balast Nedir?

balastBalast deşarj lambalarının çalışması için gerilimi ve akımı çalışma aralığında tutarak lambanın düzgün çalışmasını sağlar ve lamba ömrünü uzatır. Sınırlanmamış bir akım ile çalışan lambalar yüksek akımlar çekeceğinden çok ısınır ve ömrü azalır.

Günümüzde manyetik ve elektronik balast olmak üzere iki farklı çeşidi vardır. Manyetik balastlar manyetik indüksiyon yardımıyla gerilim ve akım değerini düzenlerler. Manyetik balastların frekans değiştirme gibi bir özellikleri yoktur. Bu nedenle manyetik balastlı lambalarda ışığın titrediği görülebilir.

Elektronik balastlarda ise akım ve gerilim kontrolünün yanında frekans kontrolü de vardır ve frekansın yükseltilmesiyle flüoresan lambalardaki deşarj anlarında meydana gelen titreme göz ile algılanamayacak hızda olur.

Manyetik balastlar sargılardan oluştuğu için ve manyetik akım ile çalıştığı için endüktif reaktif enerji tüketirler. Çok fazla floresan lambanın kullanıldığı büyük işletmelerde bu reaktif enerji kompanze edilmelidir. Bazı armatür firmaları ürettikleri manyetik balastlı armatürlerin içerisine küçük kompanzasyon kondansatörü bağlamaktadırlar.

Manyetik balastların endüktif reaktif enerji tüketmeleri gibi bir dezavantajı varken elektronik balastların da harmonik üretme gibi bir dezavantajları vardır. Çok fazla elektronik balastın kullanıldığı aydınlatma sistemlerinde harmonik filtresi kullanılması gerekebilir.

Kaynak: Elektrikce

wdt_IDÖzellikAçıklama
1Model:Air-1İRE-T, Air-2İRE
2Aydınlatma Kontrolü:Hayır
3Klima Kontrolü:Evet
4Yerden ısıtma Kontrolü:Evet - Termostat Üzerinden
5Perde ve Panjur Kontrolü:Hayır
6Senaryo:Evet
7Material:Plastik
8Kablosuz Bağlantı:Evet
9Akıllı Ağ:TİS-Air WİFİ
10Çıkış:1 ve 2 Tane - modele bağlı
11Giriş:1 Tane - Sıcaklık Sensorü için (Sadece Air-İRE-T Modelde)
s

Daha fazla bilgi edilmek için okların üstene tıklayın!

=

Birinci kanalın Aç/Kapa Girişi

;

Birinci kanalın Aç/Kapa Çıkışı

=

Birinci kanalın 0-10 volt dimmer çıkışı

;

Bir, iki ve üçüncü 0-10 volt dimmer kanalların ortak GND

=

Bu butona basarak birinci kanalı açıp ve kapatır.

;

Bu led dimmer kanalının açık veya kapalı olduğunu görüntüler.

<

PRG Butonu ile röle modülünü kolay programlama, adress çakışmasını çözme ve bir çok daha fonksiyonu yapabilir.

;

PRG Led ışığı röle modülünün vaziyetini görüntüler. Eğer kırmızı yanıp sönerse, röle modülünün adresi başka bir cihazla çakışmış; eğer yeşil yanıp sönerse röle modülü doğru çalışmaktadır.

<

Vidalı akıllı ağ girişi (BUS)

DATASHEET

KURULUM TALİMATI

KABLOLAMA ŞEMASI

0/5 (0 Reviews)