Bir Sayfa Seçin

Akıllı ev aydınlatma sistemi

  Okuma Süresi: 3 Dakika

Akıllı ev aydınlatma sistemi ile teknolojinin size sağladığı konforu hissedin!

Son yıllarda teknoloji öyle bir hızla gelişiyor ki, gelişen teknolojinin hızına yetişmekte zaman zaman zorlanıyoruz. Hızla gelişen teknoloji her geçen gün hayatımıza onlarca kolaylık sağlarken, tüm sektörlerde de büyük oranda etkisini göstermekte. Son günlerde hayatımızda önemli derece etkisi olmaya başlayan teknolojik gelişmelerden biri de “Akıllı Ev Sistemleri.”

akıllı ev aydınlatma sistemi

Akıllı ev sistemleri entegre bir yapıdadır ve evinizi çepeçevre sararak evinizin her noktasın da etkin rolde olmanızı sağlar. Evde olmadığınız fakat aklınızın evde kaldığı zamanlar artık geride kalıyor. Akıllı ev sistemleri ile aynı evdeymissiniz gibi evinize müdahale edebiliyor, gerekli kontrolleri gerçekleştirebiliyorsunuz.

Akıllı ev sistemlerinden bahsederken bu teknolojinin oldukça kapsamlı bir sistem olduğunu ve insan yaşamına faydalarını görebiliyoruz. O halde akıllı ev sistemlerini daha yakından tanıyalım.

Akıllı ev sistemleri denildiğinde aklımıza gelmesi gereken ilk şey ev otomosyonudur. Akıllı ev sistemlerinin en önemli diğer bir parçası ise aydınlatmadır. Bu konularda mevcut olan sistemlere detaylı bir şekilde bakacak olursak, akıllı ev kavramının aslında ne ifade ettiğini de daha detaylı görelim mi!

AKILLI EV AYDINLATMA SİSTEMİ SENARYOLARI

Akıllı ev aydınlatma sistemi; Büyük bir evde yaşayanlar için eve gelince ışıkları açmak çok zahmetli ve yorucu bir iştir. Bu yüzden akıllı ev aydınlatma sistemi kullanmak size büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Diğer taraftan sistem, güvenlik amaçlı olarak programlanan senaryoya göre, siz evde yokken değişik odaların ışıklarını belirli aralıklarla yakıp söndürebilir. Evinizdeki herhangi bir ışık otomatikleştirilebilir ve dış veranda ışıkları ve iç güvenlik ışıkları gibi ışıkları otomatikleştirmek evinizdeki kaza riskini azaltabilir. Özel aydınlatma sistemleri ile belirli odaların kullanımını tanımlamak için evinizi “Yaşam Bölgeleri” ne ayırabilirsiniz.

AKILLI EV AYDINLATMA SİSTEMİ SENSÖRLER

Ayrıca konunun bir de tasarruf boyutu vardır: Çeşitli sensörler akıllı ev otomasyonunun olmazsa olmaz parçalarıdır. İşte bu teknoloji ile siz de ışıklarınızın hava karardığında otomatik olarak açılmasını, hava aydınlandığında ise otomatik olarak kapanmasını sağlayabilirsiniz. Hatta gece kalktığınızda, yatak odanızdan çıkarak mutfak gibi farklı noktalara yöneldiğinizde sensörlü aydınlatmalar sayesinde bu yürüyüş yolunu otomatik olarak aydınlatabilirsiniz.

Bu tür akıllı ev aydınlatma sistemi, size konfor kazandırırken, evinize de değer katacaktır. Bu yüzden akıllı ev kavramını siz de evinize dahil edebilir, hayatınızı daha kolay ve anlamlı bir hale getirebilirsiniz.

9

Kaynak: TİS Türkiye