Bir Sayfa Seçin

 Akıllı Ev Kapı Kilidi

  Okuma Süresi: 7 Dakika

Akıllı ev kapı kilidi

Çok sayıda kişinin yaşadığı bir evde anahtar karmaşasına son vermek, akıllı ev kapı kilidi sistemleri ile mümkün olabilmektedir. TİS akıllı kilit sistemleri; tüm modellerinde birden fazla kullanıcının, hatta yüzlerce kullanıcının kullanabilmesine imkân tanıyan kullanıcı tanımlama özelliğine sahiptir.

peki akıllı ev kapı kilidi nedir;

Akıllı Ev kapı kilidi sistemleri; kilitleme prensibi bakımından mekanik kilitlerle aynı donanıma sahiptir. Bu fiziksel özelliklerle, akıllı kapı sistemleri hemen her kapıya monte edilebilmektedir.

Akıllı kilitleri anahtarı çeviren ikinci bir el gibi düşünebilirsiniz. Tabii bu sistemlerde bir anahtar söz konusu değildir. Kilit mekanizması; yetkilendirme onayı aldıktan sonra motor tarafından çevrilir ve kapı açılır. Ancak bahsettiğimiz onay mekanizması oldukça yüksek güvenlik ilkelerine sahiptir. Bu donanım; mekanik, elektronik veya dijital yöntemler manipüle edilerek açılması neredeyse imkânsız olan bir sisteme sahiptir.

Kilidin dışarıdan zorlanması durumunda, hiçbir şekilde açılmamak üzere kendini korumaya alma özelliği bulunur. Yani akıllı kapı kilidi sistemlerini kırarak kildi etkisiz hale getirmek mümkün değildir. Mekanik kilitlerde kötü niyetli kişiler tarafından bu yöntem sıkça kullanılır. Ancak dijital kontrollü akıllı kapı sistemlerinde kırmak kilidi açmak sonucunu ortaya çıkarmaz.

Kilide elektriksel olarak müdahale edilebilme durumu da söz konusu değildir. Ne dijital yöntemler ne de elektronik müdahaleler ile kilit aşılamaz güvenlik özelliklerine sahiptir. Uzaktan kontrole imkân sunan mobil uygulama, SSL ile korunur ve bankaların kullandıkları güvenlik sistemlerine eş bir veri güvenliği alt yapısı elde edilir. Aynı şekilde kartların veya uzaktan kumandaların da maniple edilmeleri mümkün değildir. Güvenlik akıllı kilit sistemleri tercih sebeplerinin başında gelen kavramlardandır.

Akıllı ev kapı kilidi çözümleri

Bu sistemlerinin kartlarının kaybedilmesi veya bozulması durumunda kolaylıkla yeniden kart üretimi yapılabilmektedir. Kart üretimi yalnızca üretici tarafından yapılır ve müşterinin sağlayacağı QR kodu veya faturada yer alan kodlar olmaksızın işlem yapılamaz. Ancak, her şekilde kullanım ömrü devam eden kilidin açma kapama sistemlerinde herhangi bir sorun oluşması halinde hızlı bir şekilde müdahale edilerek sorun ortadan kaldırılabilir. Yukarıda bahsedilenlerin yanında akıllı kilit sistemlerinin avantajları saymakla bitmiyor. Ayrıca cihaz 2 yıl üretici garantisi altında tüketicilere sunulmaktadır.

Klasik kalınlığa sahip neredeyse tüm kapı modellerinde akıllı ev kapı kilidi için bir elektrik hattına ihtiyaç duyulmaz. Akıllı kapı kilitleri pille çalışan donanımlardır ve pil ömrü oldukça uzundur. Kullanıma bağlı olarak aylarca pil değiştirmeden kullanabilme özelliği kullan sistemlerin, pil seviyesi kolaylıkla gözlemlenebilir ve bu noktada sistem pil azaldığında uyarı da yapmaktadır. Önerilen talimatlar doğrultusunda kullanıldığı sürece akıllı kilit sistemleri kullanımı herkes için uygundur.

TİS akıllı ev kapı kilidi sistemleri gelişmiş altyapıları ile tüketicilerin mükemmel sonuçlar elde etmeleri için ihtiyaç duyacakları tüm özelliklere sahiptir. Yenilikçi bir yaklaşım ile ihtiyaçlar gözetilerek geliştirilen sistem; ev sahiplerine konfor ve güvenliği bir arada sunar. Sistem, internet ara yüzü (wifi), bluetooth, uzaktan kumanda, manyetik kart, şifre veya parmak izi ile kullanılabilir ve dilediğiniz konfigürasyonu tercih edip satın aldıktan sonra, kısa bir süre içerisinde kullanmaya başlayabilirsiniz. 

9

Kaynak: TİS Türkiye